Numer konta
Numer konta BZ WBK 66 1090 1476 0000 0001 2321 7622

Aktualności

Walczyli karabinem i piórem

Czterdzieści kolorowych akwareli, pokazujących umundurowanie i broń powstańców oraz żołnierzy wielkopolskich, bogaty opis wydarzeń z czasów powstania wielkopolskiego i rola, jaką odegrali w nim polscy dziennikarze – polecamy najnowszą książkę o powstaniu.

Karol Szaładziński i Leszek Rościszewski są autorami wydanej w kwietniu 2014 r. książki Przenikają z ulicy odgłosy strzałów. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918–1920. Jest to druga część publikacji Polsce zawsze i wszędzie służyć będę. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich w latach 1918–1920 wydanej w 2012 r. Autorzy przedstawiają w niej barwne rekonstrukcje ubioru powstańców i Wojsk Wielkopolskich z okresu od grudnia 1918 r. do końca wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Impulsem do opracowanie tej części była chęć uzupełnienia barwnych sylwetek Wielkopolan o formacje, które z racji ograniczonego miejsca nie znalazły się w pierwszej części.

 

Okładka książki "Przenikają z ulicy odgłosy strzałów. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich" - cz. 2

Okładka książki „Przenikają z ulicy odgłosy strzałów. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich” – cz. 2

 

Książka zawiera materiał, który w poważnym stopniu poszerza i uzupełnia tematykę kolorowych tablic opublikowanych w pierwszej części. W najnowszym tomie dzięki zebranym źródłom autorzy prezentują szerzej kawalerię i tabory, wojska służby łączności, kolumny transportowe, elementy składów pociągów pancernych i wygląd samolotów. Przedstawiają też rzadko prezentowany sprzęt optyczny i sygnalizacyjny oraz oporządzenie oficerów i szeregowych piechoty. Część tablic poświęcona została personelowi medycznemu, Straży Ludowej i naczelnemu dowództwu.

 

Promocja książki odbyła się 10 kwietnia 2014 r.

Promocja książki odbyła się 10 kwietnia 2014 r.      Fot. Waldemar Wylegalski

 

W swojej najnowszej publikacji autorzy przypominają też bojowników, którzy wyruszyli do walki z pruskim zaborcą uzbrojeni nie w karabiny i szable, ale w słowa – dziennikarzy i wydawców polskich gazet. Ludzie ci stanęli przed wielkim zadaniem: opisać czasy przełomu. Na ich oczach, tuż za progiem redakcji w których pracowali, rozgrywały się wielkie i ważne wydarzenia – kraj, w którym żyli, w którym do tej pory jako Polacy byli obywatelami drugiej kategorii, zaczął wybijać się na niepodległość. Można powiedzieć, że z punktu widzenia uprawianego zawodu mieli wielkie szczęście – przyszło im żyć i pracować w ciekawych czasach. Więcej zdjęć w zakładce Galeria.

Książkę opublikowało Wydawnictwo Miejskie Posnania. Można ją kupić na na www.sklep.wmposnania.pl.

ks