Numer konta
Numer konta BZ WBK 66 1090 1476 0000 0001 2321 7622

Aktualności

Fundacja na wystawie

Ponad 80 figurek rycerzy i żołnierzy z kolekcji Karola Szaładzińskiego, prezesa Fundacji „A to historia!ˮ, oglądać można na Wystawie zabawek w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Figurki wypożyczone na wystawę były produkowane od lat 60. do końca 80. ubiegłego wieku przez Polski Związek Głuchych Zakład Szkoleniowo Produkcyjny w Warszawie i jego filie. Są wykonane z tworzywa i ręcznie malowane. W czasach, gdy je wytwarzano, były to popularne, łatwo dostępne, a więc również szybko niszczone zabawki. Dziś takie figurki w dobrym stanie są bardzo poszukiwane i wysoko cenione na rynku kolekcjonerskim. Te przekazane na wystawę obrazują wygląd rycerzy i żołnierzy polskich od X do XIX wieku. Są też figurki żołnierza szkockiego oraz tureckiego, wyprodukowane w pierwszej połowie lat 60, jedne z najstarszych w całej kolekcji. Żołnierzyki mają różną wielkość, niektóre są płaskie. Stanowią część kolekcji figur Karola Szaładzińskiego (więcej o tym zbiorze piszemy w tekście Kolekcje nieznane w zakładce Archiwum aktualności).

 

Figurki udostępnione przez Fundację „A to historia!ˮ. Fot. Karol Szaładziński

Figurki udostępnione przez Fundację „A to historia!ˮ. Fot. Karol Szaładziński

 

Na wystawie zobaczyć można ponad 300 zabawek. Pochodzą z różnych czasów. Najstarsze – drewniane nożyki – zostały zrobione w X wieku. Wśród obiektów średniowiecznych są: grzechotka, konik, bączek, kulki, kostki, pionki do gry, sanki i łyżwy. Jest też miniaturowy łuk. Zabawki te odkryli archeolodzy podczas wykopalisk. Te pokazywane w Gnieźnie zostały odkopane np. w Gdańsku, Elblągu czy Szczecinie.

 

Najstarsze eksponaty na wystawie pochodzą z wczesnego średniowiecza. Fot. Karol Szaładziński

Najstarsze eksponaty na wystawie pochodzą z wczesnego średniowiecza. Fot. Karol Szaładziński

 

Najwięcej zabawek pochodzi z końca XIX i XX wieku. Zobaczymy więc konie na biegunach, blaszane i plastikowe samochody, kolejki i inne pojazdy. Są też lalki z najstarszych polskich fabryk, dom dla lalek, gry planszowe oraz pluszaki. Eksponatypochodzą ze zbiorów muzeów państwowych i prywatnych kolekcji.

 

Samochodziki z ubiegłego wieku. Fot. Karol Szaładziński

Samochodziki z ubiegłego wieku. Fot. Karol Szaładziński

 

„Mamy nadzieję, że zabierzemy Państwa nie tylko w sentymentalną podróż w okres dzieciństwa, ale damy okazję do wielu spotkań i refleksji. Zabawki są dla nas przede wszystkim śladem relacji, jakie tworzyły z ludźmiˮ – piszą organizatorzy w folderze opisującym ekspozycję.

Wystawę zabawek obejrzeć można w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie od 13 listopada 2016 do 12 lutego 2017 roku.

sza